justina kaminskaitė

čia jos internetiniai namai

Derlingos “Estuarijos“ žemės: Lenos Klyukinos piešinių paroda Ideas Block galerijoje

Šįvakar “Ideas Block“ pusrūsėlyje Lena Klyukina atidarė savo darbų parodą “Estuarija“. Įrėminti Lenos piešiniai, iki šiol skanauti, – priartinant, pascroll’inant, nutolinant, priartinant, nutolinant…- tik kompiuterio ekrane, mane sučiupo taip, kad netrukus įspūdžius skrebenau ant popieriuko. Dalinuosi pastebėjimais ir labai linkiu nueiti patiems pakvėpuoti Lenos klampynėmis ir paplūdimiais.

22048026_840653572766815_3029855472757498657_o

 

Lenos darbai (beje, parodai ji atrinko tik naujesniuosius) turiningi įvairiais pjūviais: skalsūs ir minčių/įžvalgų/klausimų, ir naratyvų. Juose medžiaga driekiasi ir horizontaliai įvaizdžių plotmėje, ir gilyn į laiką. Senesnieji piešiniai – labiau būsenos, užfiksuoti ir išplėtoti momentai, o naujesniuosiuose randasi daugiau istorijų, tekmės.

Naujesniuosiuose darbuose atsirado ir spalvų. Spalviniai akcentai saikingi, kuklūs, bet atkaklūs, akiai neatsispirt. Žiūrint į piešinius man kilo įdomus jausmas, kad spalvotas yra netikras pasaulis, o tikrasis – juodai balta erdvė. Nugirdau ir autorę sakant, kad jai “juodai baltas yra tas<…>“ (citata netiksli).

Universaliu tapęs “nukenksmintas“ atvirumas – užsirašiau prie degančio namo galvos.  Darbuose verda autorės pasaulis, reflektuojantis mūsiškąjį, išorinį: be teismo, sugestyvumo, be primygtinių vertinimų. Sukantis tarp piešinių, to pasaulio kodas tampa atpažįstamas, leidžiasi užčiuopiamas, ir taip iškelia klausiamam žvilgsniui “išorinės“ medžiagos plotmes.

Nuoširdus, įsileidžiantis, bet paliekantis laisvę dalinimasis jautriausiais, išgyventais, suvirškintais ir asimiliuotais dalykais. Tokia nebyli pamoka gręžtis veidu į prarajas, su jomis, per jas, apie jas kalbėti, ir iškalbėjus keliauti toliau.

Detalės detalės detalės! Net padidinamasis stiklas, parištas naiviu žaliu kaspinėliu, keliavo per rankas. Sportbačiai, kaulų nuotrupos, mažytės povandeninių arba fantastinių gyvūnų/augalų akutės, plaukų sruoga, šlepetės, “batareika“, kraujas,- viskas pinasi savita, popieriaus erdvę darniai paskirstančia logika. Sakytum vietomis, chaosas, bet žiūrint kažkaip taiku ir sveika. Net juoda erdvė tuose piešiniuose gyva. Be objektų, bet tikrai ne tuščia, ta juoduma yra pulsuojanti, žadanti ir gyvybinga. Derlinga, kaip žemės užpilamuose estuarijų plotuose.

Trumpoje parodos atidarymo kalboje Lena pasidalino, kad nei vienas iš eksponuojamų darbų nėra gimęs vien iš šviesių, “paplūdimio“ etapo, patyrimų. Kartais ji grimzta ir pelkėtuose savo laukuose.

Tai iš kur tas švarumas, kvietimas į šviesą? Galbūt, kad menininkė beveik visuose darbuose atidaro erdves. Man jos guodžiančios ir gaivios, lengvos, ir – norisi pridėti žodį “šiltos“. Dažnai pirmame plane tylintys veidai ir rėkiančios lūpos, bet visada, jei ne gaudžiantis kosmosas, tai bent gabalėlis dangaus leis atsikvėpt.

 

Tik kelintą kartą sukdama po visus darbus, supratau pati esanti testuojama naratyvinės erdvės: kurią istoriją pamatysiu, į kurią pusę teka mano pačios laikas? [Bičiuliai, 2016] Mėginau Lenos išklausti, ar auksiniai žmogiški siluetai sukasi į pavienius kokonus ar visgi iš jų ritasi, bet ji tik patvirtino klausimą esant atvirą. Gyvą.

Gyva. Gyva. Štai, kas ypatinga tuose žmogiškų proporcijų darbuose, sukabintuose mažame kambarėlyje. Iš rėmelių sprūsta keliasluoksniai pasauliai, kaip žmogaus vidus kviečiantys artyn, artyn ir nerti giliau, paliekant kątik lytėtas prasmes vardan naujų supratimų, naujų detalių, naujų įvaizdžių. Kaip bedugnė, kurią Lena minėjo atidarymo kalboje, tik ta bedugnė jos piešiniuose geranoriškai prisidengusi kažkuo suprantamo, atpažįstamo, fantastiškai tvaraus.  Atrodo, eitum paskui tuos horizontus, eitum, vos ne kiaurai save.

Lenos Klyukinos darbų paroda “Estuarija“ veiks iki lapkričio 26 d. galerijoje-kavinėje-erdvelėje “Ideas Block LT“, Pylimo g. 60-18.

Atidarymo įvykis feisbuke: https://www.facebook.com/events/276481762844012/

Daugiau darbų ir kontaktai:

www.lena-k.weebly.com

Lena Klyukina drawings

www.behance.net/lena-k
www.instagram.com/lenaklyukinadrawings
www.society6.com/lenaklyukina

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Informacija

Paskelbta 26 spalio, 2017, paskelbė kategorijoje Uncategorized.

Kategorijos

Įrašų kalendorius

2017 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
%d bloggers like this: